W tym momencie ogromna liczba osób w Polsce jest generalnie uziemiona. Szkoły i uczelnie zamknięte, kto może przechodzi na pracę zdalną, a kto musi jest na kwarantannie. Najpopularniejszy hashtag ostatniego tygodnia to #zostanwdomu oraz #zostajewdomu
Tak naprawdę nikt z nas nie wie ile to potrwa. Ale jeżeli znudził Ci się netflix i gry, albo po prostu chcesz ten czas wykorzystać pożytecznie to ten tekst jest dla Ciebie…
A może by się tak czegoś nauczyć?
Nie tylko szkoły i uczelnie. Oczywiście wszystkie szkolenia, seminaria i warsztaty są odwołane. Ale wciąż istnieje bogata oferta webinarów i kursów internetowych. Warto pomyśleć nad tą opcją. Już kiedyś zachęcałem osoby niemieckojęzyczne do zainteresowania się stroną Industry Arena, gdzie cyklicznie odbywają się webinary w temacie CNC.
Dziś na FB firma Mitsubishi Electric również ogłosiła rozpiskę webinarów. Dla zainteresowanych LINK.
Do tego dochodzi masa informacji na stronach internetowych – tu zachęcam do zaglądania na niniejszą stronę. Oprócz tego oczywiście kopalnia wiedzy – YouTube. A najświeższe odkrycie to kursy video na stronie Helionu – ale nie przetestowane jeszcze. Odkryłem je poszukując nowych książek dla siebie, jednak ich tematyka mnie nie zainteresowała.
Papier czy epapier
Przyznaję, że preferuję wersje papierowe. Nie ma to jak zabazgrać stronę swoimi notatkami i przemyśleniami. Co nie zmienia faktu, że z ebooków korzystam. Co więcej – kindla mam zawsze ze sobą w pracy. Bo po co biegać z toną papieru między maszynami, kiedy jest problem? A jeszcze niech się okaże, że to nie ta DTRka była 😛 I przecież to było „w tamtych notatkach ze szkolenia”. Plusem też jest, że ebooka można mieć szybciej niż papierową wersję i jest tańszy. Książkowy wpis już kiedyś był na tej stronie, uważam, że jest wciąż aktualny choć nie tylko o CNC i programowaniu. Można do niego wrócić TUTAJ. A dziś będzie przegląd literatury znajdującej się na stronie HELIONu.
Ale przedtem jeszcze ulubieniec
Często początkujący pytają się na inernetach o literaturę. I tu pierwsza odpowiedz to DTRki do Twojej maszyny. Ale jest też książka, która zawsze polecam: Witold Habrat „Obsługa i programowanie obrabiarek CNC Podręcznik operatora” Wydawnictwa KaBe. Mogę ją opisać jako „kawał dobrej roboty dla początkujących”. Autor w jednej książce zawarł najważniejsze podstawy potrzebne do przetrwania na początku przy maszynie – jasno i przystępnie. Wszystkie informacje, których trzeba by było szukać po wielu opasłych tomiskach w jednym zgrabnym tomiku. Jest i budowa maszyny, podstawowe kody, parametry i wzory, narzędzia oraz trochę z rysunku. Według mnie ta książka powinna być lekturą obowiązkową na początku. Chwała za to autorowi i moje osobiste podziękowania. Wiele lat temu dość często tam zaglądałem. Podłączam link do książki dla zainteresowanych TUTAJ.
Programowanie CNC – kody G
Bardzo ciekawa książka, w którą zamierzam się zaopatrzyć to:
„Elastyczne programowanie obrabiarek” Stryczek Roman, Pytlak Bogusław. Programowanie maszyn CNC już dla zaawansowanych w systemie Sinumerik, więc podstaw raczej nie będzie. Opis poniżej, a link dla zainteresowanych TUTAJ.
Podręcznik obejmuje zaawansowane techniki programowania obrabiarek CNC, w szczególności: wymiany danych, użycia zmiennych użytkownika i zmiennych systemowych, programowania parametrycznego, budowy cykli producenta i użytkownika, budowy własnego interfejsu użytkownika, automatycznego raportowania zdarzeń, akcji synchronicznych, elementów programowania adaptacyjnego i synchronizacji programów w układach wielokanałowych, półautomatyczny import danych bezpośrednio z systemów CAD do systemu CAD-READER. Zawiera oryginalne i przetestowane w warunkach przemysłowych przykłady programowania elastycznego obrabiarek, opracowane dla układu sterowania Sinumerik 840D oraz szeroko skomentowane. Książkę polecamy studentom wydziałów mechanicznych oraz technologom programujący obrabiarki sterowane numerycznie, chcącym pogłębić swoją wiedzę w zakresie zaawansowanych technik efektywnego programowania.
Programowanie w systemach CAM
Tu mamy ofertę dla użytkowników / zainteresowanych oprogramowaniem EDGECAM i CATIA. Niestety nie pracuję w żadnym z tych systemów, ale kto wie co przyszłość przyniesie.
„EdgeCAM. Komputerowe wspomaganie wytwarzania. Wydanie II” Krzysztof Augustyn
Podręcznik przedstawiający przebieg typowego procesu tworzenia programu NC dla frezowania i toczenia. Książka ta opisuje najnowszą wersję aplikacji, oznaczoną numerem 10.75. Czytając ją, poznasz zasady przygotowywania rysunków części do obróbki oraz programowania ścieżek i symulacji samego procesu wytwarzania. Każde z zagadnień przedstawione jest w postaci praktycznego przykładu.
„Edgecam. Wieloosiowe toczenie CNC” Przemysław Kochan
Streszczenia nie ma w opisie na stronie, ale można podejrzeć fragmenty książek. Wydanie wygląda na solidne i dobrze wyczerpujące temat – czyli programowanie tokarek z dodatkowymi osiami i napędzanymi narzędziami w CAMie.
„Edgecam. Wieloosiowe frezowanie CNC” Przemysław Kochan
Druga książka z tej samej serii i tego samego autora co powyżej tym razem frezowanie.
„Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie w systemie CAD/CAM CATIA V5 (ebook)” Janusz Pobożniak
Z tej książki dowiesz się, jak wygląda procedura programowania i jak programować obróbkę części obrotowych czy pryzmatycznych. Poznasz szczegóły definiowania cyklów tokarskich i frezarskich oraz możliwości różnych narzędzi wspomagających. Zobaczysz, jak efektywnie symulować obróbkę, analizować poprawność programu, tworzyć bazy narzędzi oraz modele obrabiarek do symulacji czy automatycznie rozpoznawać obrabiane elementy przedmiotu.
Roboty, roboty i jeszcze raz roboty
Nie ma co ukrywać – przemysł idzie w tym kierunku. Aktualnie można podzielić ludzi z branży produkcyjnej na tych co pracują z robotami albo będą pracować z robotami. Dlatego zachęcam do zainteresowania się bardziej tematem. Na stronie Helionu jest w czym wybierac – od programowania po konstruowanie robotów a nawet literaturę dla młodego czytelnika. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „ROBOT”.
P.S. Jak widzicie e-cnc-art wstąpiło do programu partnerskiego Helionu. Jednak wszystkie polecone i wyszukane książki to moja własna inicjatywa – może komuś z Was się przyda, szczególnie, że aktualnie w ramach akcji #ZaszczepSięCzytaniem trwa tam promocja -40% na wydania książkowe (do 23.03.2020). A jeśli ktoś jest zainteresowany Programem – zachęcam do poczytania na stronie Helionu.