Jeżeli zastanawiało Cię jak sprawić, aby ustawienia Twojej maszyny były bardziej „przyjazne” dla Ciebie!
Jeżeli są ustawienia w Twojej maszynie, które po prostu utrudniają Cie życie!
A może masz klika maszyn na Fanucu i po przerzuceniu programu z jednej na drugą musisz go dopasowywać do maszyny!
Programisto, ustawiaczu, operatorze maszyny CNC – wiedz, że nie musisz tak żyć!!!
Ta seria artykułów jest właśnie dla Ciebie. Bo właściwie to prawie wszystko co Cię wnerwia podczas pracy przy Twojej maszynie (poza niezadowalającymi zarobkami) można wyeliminować za pomocą parametrów konfiguracyjnych i nie jest to szczególnie skomplikowane. A więc czytaj dalej, aby zaprzyjaźnić się z parametrami i dopasować system niczym garnitur u dobrego krawca…
Żeby nie było za wesoło – na początek zaczniemy od BHP
ZANIM zaczniesz edytować ustawienia parametrów konfiguracyjnych MUSISZ być 100% pewien tego co robisz. Grzebanie na oślep w parametrach może spowodować wiele złego – uszkodzenie maszyny, narzędzi a nawet zagrożenie dla Ciebie. Upewnij się, że edytujesz odpowiedni parametr, właściwy bit parametru i że wiesz jakie są tego następstwa. Są parametry, które mogą mocno namieszać, więc lepiej zrobić wszystko na spokojnie i z głową.
A teraz jak już jesteś świadomy zagrożeń, postaram się jak najlepiej przeprowadzić Cię krok po kroku przez edycję i podgląd parametrów.
Parametry – o co chodzi
Parametry ustawiamy w celu ustalenia specyfikacji i funkcji maszyny, aby w pełni wykorzystać
charakterystykę serwomotoru lub innych części. Ustawienia parametrów zależą od typu maszyny.
Każdy parametr składa się z bitów (znaków), numerowanych od prawej do lewej i które mogą przyjmować wartości „0” lub „1”. Dodatkowo mogą mieć nad bitem jego nazwę – zwykle jest to 3 literowa nazwa – skrót, mogący nieraz podpowiedzieć do czego dany bit służy. Tutaj pisząc o wybranym parametrze, będziemy się posługiwać następującym sposobem zapisu: NUMER_PARAMETRU.NUMER_BITU, np. Parametr 3106 – bit czwarty to 3106.4
Do parametrów dostajemy się poprzez klawisz SYSTEM, poruszamy strzałkami oraz PageUp i PageDown.
Możemy też wpisać numer szukanego parametru i nacisnąć klawisz SZUK.N
Włączenie edycji parametrów
Naciskamy OFS/SET aby przejść do okna NASTAWY. Jest to skrócona wersja edycji parametrów, gdzie producent zapobiegliwie wyciągnął „na wierzch” kilka przydatnych parametrów, z których użytkownik może częściej korzystać razem z bitami, które będą mu potrzebne do tej edycji. Nic za dużo, żeby nie przesadzić.
Ważne, aby przejść w tryb MDI.
W oknie NASTAWY (POM.) w pierwszym wierszu mamy „0„, jeżeli edycja jest zablokowana. Aby to zmienić wpisujemy „1” i naciskamy INPUT lub WPROW, aby zatwierdzić zmiany. Używamy „strzałek”, aby przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi parametrami.
Pojawia się alarm, jak poniżej. Aby go skasować naciskamy równocześnie na pulpicie maszyny RESET i CANCEL.
Po powrocie do okna NASTAWY pierwszy parametr powinien być ustawiony na „1”.
Po wprowadzeniu wszystkich zaplanowanych przez nas zmian, najlepiej wyłączyć edycję parametrów. W tym celu należy ustawić z powrotem wartość „0” według powyższej procedury.