Fanuc – Prosta instrukcja przegrywania plików / programów

Z doświadczenia wiem, że utracić wszystkie programy z maszyny jest bardzo łatwo. Zawsze znajdzie się ktoś kto szybciej naciska przyciski na maszynie niż przeczyta i się zastanowi. A szkoda jeśli tracimy dobre, dograne programy, w które włożyliśmy dużo pracy. Warto więc je systematycznie zgrywać. Oczywiście transfer w drugą stronę, czyli na maszynę CNC to też kluczowa sprawa i dziś będzie właśnie o transferze programów w obie strony na kilka sposobów.

Czynności przygotowawcze

Aby moc przegrywać potrzebujemy oczywiście nośnika – może to być pendrive, karta PCMCIA, sieć itp. Do skorzystania z odpowiedniego nośnika konieczne jest ustawienie odpowiedniego parametru, o czym była mowa TUTAJ.

Zgrywanie programu z maszyny CNC na nośnik, na przykład sieć LAN – krok po kroku

Metoda na Fanucu „podstawowym” bez Manual Guide i.

Przechodzimy na tryb edycji EDIT i wchodzimy do menu programów PROG.

Następnie kolejno naciskamy przycisk PROG, DIR i (OPRC).

Jesteśmy teraz w pamięci maszyny i mamy podgląd na znajdujące się tam programy. Aktualnie zaczytany jest oznaczony znakiem „@”. Aby zgrać program na nośnik podłączony do maszyny (w tym przypadku sieć LAN) Wybieramy WYSLIJ.

A teraz procedura zgrywania. Najpierw wpisujemy nazwę pliku pod jaką chcemy, aby był zapisany. Nie musi to być aktualna nazwa pliku. Zostanie on zidentyfikowany po „Numerze O” wskazanym na poniższej grafice. Dla przykładu nadaję nazwę TEST_SIEC i naciskamy WYKONA. Jeżeli się powiodło to nazwa pojawi się w polu F NAME jak poniżej, w przeciwnym razie wyskoczy komunikat.

Teraz podajemy numer „O„. Jego numer / nazwę w pamięci maszyny. I teraz ważne jest, że podajemy ten numer bez litery „O” mimo, iż w pamięci maszyny jest właśnie w takiej formie. Z literą „O” nie będzie zaczytane. Muszą być same cyfry. Czyli jeżeli mamy O0250 to wpisujemy 0250 i naciskamy WYKONA. Jeżeli się powiodło to nazwa pojawi się w polu O NO. jak poniżej.

Możemy to sprawdzić wybierając ZMIEN URZADZ a następnie WBUDOW ETHERN

Oczywiście cala procedura wygląda analogicznie dla innego nośnika.

Wgrywanie programu na maszynę CNC z nośnika danych na przykładzie sici LAN – krok po kroku

Metoda na Fanucu „podstawowym” bez Manual Guide i.

Przechodzimy na tryb edycji EDIT i wchodzimy do menu programów PROG.

Następnie kolejno naciskamy przycisk PROG, DIR i (OPRC).

Jesteśmy teraz w pamięci maszyny i mamy podgląd na znajdujące się tam programy. Aktualnie zaczytany jest oznaczony znakiem „@”. Aby wgrać program z nośnika podłączonego do maszyny (w tym przypadku sieć LAN, ale może to być dowolny nośnik danych) wybieramy ZMIEN URZADZ a następnie WBUDOW ETHERN.

Następnie, aby wgrać program do maszyny wybieramy CZYTAJ.

Najpierw wpisujemy nazwę pliku pod jaką jest zapisany. Nasz przykładowy to TEST_SIEC. Naciskamy WYKONA. Jeżeli się powiodło to nazwa pojawi się w polu F NAME jak poniżej, w przeciwnym razie wyskoczy komunikat. Teraz podajemy numer „O„. Jego numer / nazwę w pamięci maszyny. I teraz ważne jest, że podajemy ten numer bez litery „O” mimo, iż w pamięci maszyny jest właśnie w takiej formie. Z literą „O” nie będzie zaczytane. Muszą być same cyfry. Druga ważna sprawa – sprawdźmy najpierw, który numer w pamięci maszyny jest wolny. Wpisujemy 0250 i naciskamy WYKONA. Jeżeli się powiodło to nazwa pojawi się w polu O NO. jak poniżej. Na koniec potwierdzamy WCZYT PLIK.

Przechodzimy na pamięć maszyny wybierając ZMIEN URZADZ a następnie PAMIEC CNC.

Uwaga! Program będzie automatycznie wybrany jako aktualny. Miejcie to na uwadze, bo w tym wypadku naciśnięcie zielonego guzika przy ustawieniach z poprzednio wybranego programu, spowoduje kolizję.

Zgrywanie programu z maszyny na nośnik w Manual Guide i

W trybie edycji EDIT przechodzimy na LISTA (listę programów).

Przechodzimy na nasz nośnik danych (karta lub pendrive, w zależności co mamy ustawione w parametrach) poprzez KAR.PM. Następnie wybieramy ZAPISZ.

Strzałkami ustawiamy kursor na programie, który chcemy przegrać. W naszym przykładzie jest to SAMPLE. Wybieramy WYSLIJ.

Pojawia się okno, w którym możemy zmienić nazwę pliku i ponownie potwierdzamy przez ZAPISZ.

Na dole tego okna widać jak „zasuwają” bajty, a po chwili okno znika a na głównym mamy komunikat „ZAPISYWANIE PROGRAMU ZAKONCZONE”.

Możemy w ten sam sposób zgrać kolejny program lub wyjść z tego menu wybierając POWROT.

Wgrywanie programu z nośnika na maszynę CNC w Manual Guide i

W trybie edycji EDIT przechodzimy na LISTA (listę programów).

Przechodzimy na nasz nośnik danych (karta lub pendrive, w zależności co mamy ustawione w parametrach) poprzez KAR.PM.

Mamy dwie opcje do wyboru. WPROW. gdzie zaczytuje numer O z programu, ale wtedy może się okazać, że w maszynie jest już zajęty. Polecam opcję drugą WPR. O gdzie sami podajemy numer programu. Musimy się ustawić na pliku, który chcemy wgrać. Tym razem „męczymy” plik o nazwie „TESTOWY„.

Pojawia się okno wczytywania programu do maszyny CNC. Dajemy numer „0250„. Tylko same cyfry, bez litery „O„.

Na dole tego okna widać jak „zasuwają” bajty, a po chwili okno znika a na głównym mamy komunikat „WCZYTYWANIE PROGRAMU ZAKONCZONE”. Nasz program powinien być już w pamięci maszyny. Zobaczymy to wychodząc z menu wybierając POWROT.

Kopia zapasowa programów

Jeżeli maszynę obsługuje kilku pracowników warto od czasu do czasu zrobić zrzut pamięci wszystkich programów. Wystarczy chwila nieuwagi na „nocce” i można wykasować całą pamięć.

Jeżeli nie chce nam się zgrywać pojedynczych programów (co jest bardzo rozsądną opcją), można bardzo szybko poradzić sobie w Manual Guide i. W tym celu w trybie edycji EDIT przechodzimy na LISTA (listę programów) – bardzo podobnie jak przy zapisie pojedynczego programu.

Przechodzimy na nasz nośnik danych (karta lub pendrive, w zależności co mamy ustawione w parametrach) poprzez KAR.PM.

Wybieramy co chcemy zrobić, czyli zapis na nośnik pamięci ZAPISZ.

Teraz wybieramy zgranie wszystkich programów naciskając na WSZYST.

Możemy zmienić nazwę pliku, albo zostawić nadawaną automatycznie. Potwierdzamy ZAPISZ.

Taki plik możemy odtworzyć w Notatniku lub Wordpadzie. Jeżeli programów jest dużo wygląda to dość chaotycznie, ale plusem jest, że cała czynność nie zajmuje dużo czasu i zawsze można odnaleźć potrzebny program po nazwie.

Dobre obyczaje

Systematyczne zgrywanie programów na pewno jest dobrym zwyczajem. Doceni to każdy, kto już kiedyś bezpowrotnie stracił dane. Polecam trzymać pliki w dwóch miejscach. Na pewno nie jest dobrym pomysłem trzymanie ich tylko na karcie albo pendrive przez które przegrywamy pliki. Najlepiej trzymać dane jeszcze na komputerze. Nośniki danych „lubią” się uszkodzić lub zgubić 😉