Darmowe materiały, oprogramowanie i symulatory CNC – czyli gdzie po wiedzę…

Systematycznie, co jakiś czas pojawiają się na różnych forach związanych z CNC posty w stylu „czy jest strona, z której można pobrać za free shopmill” albo „poszukuję DTRki dla Fanuca 0iTD”. Rozwiejmy raz na zawsze wątpliwości – są legalne i dostępne źródła wiedzy i materiałów z zakresu programowania i obsługi maszyn CNC na różnych systemach sterowań. A symulatora CNC do nauki programowania wcale nie trzeba ściągać z ruskiego serwera. A więc kolejno odlicz – zgodnie z alfabetem

e-cnc-art.com

Ta skromna strona jest właśnie po to, aby Wam pomóc i ułatwiać życie przy pracy z maszyną CNC. Na ile tylko czas i siły pozwolą – kolejne partie wiedzy i informacji będą się wciąż tu pojawiać. I NIGDY ale to NIGDY dostęp do artykułów nie będzie tu płatny.

Co więcej, nawet jeśli czegoś Wam potrzebnego tu nie znajdziecie, to staram się poinformować, gdzie tą wiedzę znajdziecie (ten post jest tego przykładem). Tak więc, śmiało częstować się…

Fanuc a może „mój fanuc”

Nie ma może dostępnych symulatorów, ale na stronie MyFANUC znajdziecie sporą bazę wiedzy dokumentacji technicznej. Strona wprawdzie tylko w języku angielskim i niemiecki, za to materiały w przeróżnych językach świata. Konieczna rejestracja, a potem już mamy dostęp do materiałów na całkiem przyjaznej dla użytkownika stronie z: wyszukiwarką oraz zintegrowaną przeglądarką PDFów i możliwością dodawania dokumentów do ulubionych. Ważne: są różne poziomy dostępu w zależności od użytkownika od najniższego do producenta maszyn. Najlepiej więc zarejestrować się na mail firmowy (gmail itp mają niższy poziom) oraz podczas rejestracji zaznaczyć chęć uzyskania dostępu do większej ilości danych (jest w jednym z kroków trochę checkboxów do zaznaczenia).

Heidenhein podaje dostęp do… wszystkiego

Producent sterowania udostępnia chyba wszystko, co się nam użytkownikom zamarzy. Ogromna baza wiedzy i materiałów. Strona jest w języku polskim, ale nie cała. Klikając w kolejne linki należy się spodziewać, że nie wszystko jest przetłumaczone. Możemy mieć dostęp zarówno do dokumentacji jak i oprogramowania w wersji treningowej, ale znajomość języków obcych może się już przydać. Oczywiście warto zwrócić uwagę na zwrot „wersja treningowa”. W przypadku tego oprogramowania, które zainstalowałem oznaczało to, że napisany program jest zapisany w pliku o kodowaniu nierozpoznawalnym przez maszynę i ma ograniczoną wielkość. Ograniczeń czasowych jak licencja 30-dniowa nie było. Nie wiem czy to praktyka w przypadku każdego udostępnionego oprogramowania. Nie zapomnijcie też zajrzeć na Klartex Portal – stronę informacyjną o sterowaniu Heidenhain – brak języka polskiego.

Klikamy w odpowiednie pole drzewka na +, po rozwinięciu wybieramy szukaną wersję i dalej już tylko DOWNLOAD

Mitsubishi Electric

Mitsubishi oferuje na swojej stronie programy e-learninowe w 17 językach a zakres tematów jest ogromny. Za dużo do wymieniania – najlepiej jak zajrzycie sami.

Siemens – cała biblioteka

Siemens jest bardzo otwarty na szerzenie wiedzy. Po pierwsze na stronie Siemens Academy po rejestracji uzyskujemy dostęp do materiałów, szkoleń i nagrań webinarów. Ale to nie wszystko. W załączonym LINKU znajdziecie symulatory Sinumerik na komputer PC. Zwykle była to licencja o określonej liczbie dni, ale nie zawsze, zdarzały się też licencje „dożywotnie” z innymi ograniczeniami. Do tego Portal CNC4You, który ma być bazą wiedzy o oprogramowaniu – brak języka polskiego.

Kto szuka ten znajdzie

Nie będę już się rozpisywać o ogromnej liczbie kanałów z tutorialami na YouTubie i wciąż popularnymi webinarami. Firmy starają się coraz bardziej ułatwiać sprawę klientom / użytkownikom – nie raz wystarczy wejść na stronę YouTube producenta, aby mieć dostęp do kursów z obsługi czy programowania.

P.S. Post nie jest sponsorowany – www.e-cnc-art.com to strona promująca bezpłatny dostęp do wiedzy. Życzymy miłej nauki