Przyszłość jest tu i teraz – rozszerzona rzeczywistość w przemyśle

Wyobrażacie sobie świat, gdzie wystarczy założyć specjalne okulary i za pomocą kilku gestów ręki sprawdzasz zabytki i atrakcje w zwiedzanym miejscu? A może urządzasz mieszkanie i sprawdzasz tym sposobem dopasowanie mebli i wystarczy Ci do tego tylko smartfon i odpowiednia aplikacja.

Życie codzienne… Ale pójdźmy krok dalej. Wyobraźmy sobie studenta medycyny „trenującego” operację serca. Albo serwisanta diagnozującego awarię linii produkcyjnej w fabryce.

To już nie jest film science fiction. Ta technologia jest już dostępna prawie na wyciągnięcie ręki. Mówię o „virtual reality” i „augumented reality” czyli wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

AR czyli augmented reality to system łączący w sobie świat realny oraz rzeczywistość wirtualną, interaktywny w czasie rzeczywistym i umożliwiający swobodę ruchów w trzech wymiarach. Technologia rzeczywistości rozszerzonej wykorzystuje tzw. markery – punkty odniesienia, na bazie których aplikacja AR określa swoje położenie względem świata rzeczywistego. Markery są identyfikowane przez kamerę urządzenia AR (np. kamerę smartfona), początkowo miały więc formę łatwych do wykrycia symboli i wzorów, takich jak Kod QR. W 2017 roku wprowadzona została technologia bezmarkerowego AR, której działanie polega na określaniu rzeczywistej płaszczyzny na zasadzie wykrywania wzorców kolorystycznych i unikalnych kształtów występujących na oglądanej powierzchni. (źródło Wikipedia)

W nowym Audi A6 system HUD – oprócz aktualnej prędkości i drogi wskazanej przez nawigację przed oczami kierowcy ukazują się także ostrzeżenia o zmniejszającej się odległości od poprzedzającego nas auta, czy o aktualnym ograniczeniu prędkości

EMO 2019 – efekt rewelacyjnej kooperacji – FANUC i KOGIFI

Podczas wizyty na stoisku firmy Fanuc miałem możliwość na własnej skórze przetestować rozwiązania AR dla Przemysłu 4.0. Zapoznano mnie tam z ofertą firmy KOGIFI i bardzo ciekawą kooperacją obu firm.

FANUC – światowy lider w branży CNC i robotyce. KOGIFI – firma dostarczająca najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie Smart (Commerce, Living, Factory). Co może być efektem takiej współpracy? Oczywiście wykorzystanie najnowocześniejszych technologii AR i VR oraz zarządzanie za pomocą IoT i Big Data. KOGIFI i FANUC pracują nad wspólną ofertą usług, która pomoże klientom obu firm w wypełnieniu misji digitalizacji procesów, optymalizacji wykorzystania maszyn i innych ważnych aspektów produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej i precyzyjnej wydajności. Więcej informacji TUTAJ.

System FIELD
AIDAR łączy sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość w służbie dla Przemysłu 4.0
Najnowsze technologie pozwolą zmniejszyć koszty, usprawnić pracę i zwiększyć wydajność oraz konkurencyjność na rynku
Diagram ukazuje znaczne usprawnienia podczas prac serwisowych w firmach
Możliwości usprawnienia szkoleń…
… i utrzymania ruchu

Po założeniu hololensów stoisko firmy Fanuc zyskało całkiem nowy wymiar. Na bieżąco mogłem patrząc na robota zobaczyć z jakimi parametrami aktualnie pracuje. Zaś proste gesty ręką pozwalały na dostęp do aplikacji dla utrzymania ruchu zajmującego się naprawą robotów.

Wystarczy tylko parę prostych gestów ręką
Nie tylko hololensy – można też skorzystać z tableta lub smartfona
Rozszerzona rzeczywistość w przemyśle

Rozszerzona rzeczywistość… Zastosowania? Nieskończone – tu ogranicza nas tylko wyobraźnia. A ja jak widzę moją przyszłość – oczywiście rozszerzoną…

Artykuł nie jest w żaden sposób sponsorowany. Jest wynikiem mojej wizyty na stoisku wymienionych firm podczas EMO 2019 i wyrazem mojego zachwytu dla efektów ich współpracy. Dziękuję za poświęcony mi podczas targów czas, jak również za wszystkie materiały i informacje, które zostały mi przekazane. Mam szczerą nadzieję, że już niedługo te technologie będą w standardowym wykorzystaniu w przemyśle. Co więcej, że ja będę korzystać z tych technologii w mojej pracy.